A tranzakciószámok és a lakásárak csökkenése jellemezte idén a lakáspiacot. Élénkült az albérleti piac, a bérleti díjak mégis csökkentek. Kevés lakás épült, de még kevesebbre volt vevő. Innovatív értékesítés-ösztönző megoldások a beruházók részéről.
2009-ben a Budapesti ingatlanforgalom körülbelül a tavalyi év kétharmada, vidéken még ennél is több, nagyjából 50%-os a visszaesés. Az első néhány hónapban nem csak azok a vásárlók maradtak el, akik a szigorodó banki feltételek miatt nem kaptak hitelt, hanem azok is kivártak, akik még így is hitelképesek lettek volna. Az állami támogatások és szocpol július 1-től való megszűnésének híre ideiglenes élénkülést hozott, azonban nyáron ennél sokkal jelentősebb visszaesés következett be. 2010 januárjától csökken a 4 millió forintot meghaladó ingatlanok illetéke, így sokan elhalasztják a lakásvásárlást, ez pedig visszafogja a forgalmat az utolsó hónapokban is.
Bár az éveleji becsléseknél kisebb mértékben, de egész évben csökkentek a lakásárak. Különösen az év második felében, amikor a megszűnő támogatások egyébkén is lelassították a piacot. A panellakások négyzetméterára január és június között országos átlagban 2,3 százalékkal, június és november közöt 9,5 százalékkal csökkent. A téglalakások az első félévben 13,9 százalékkal, az év második felében 13,5 százalékkal kerültek kevesebbe átlagosan.
A lakáshitelek magas elvárt önrésze miatt sokan voltak kénytelenek a lakásbérletet választani. A kedvezőtlen lakáshitel konstrukciók azokat is inkább az albérlet felé terelték, akik pedig rendelkeztek elegendő önrésszel. Azonban a lakásbérlet kínálat nagyobb ütemben emelkedett, mint a kereslet, így a bérleti díjak az új keresleti többlet ellenére mégis csökkentek. Átlagosan 10-15 százalék volt a csökkenés mértéke, a drágább környékeken a bérleti díj akár a háromnegyede is lehet a tavalyinak.
Idén 30 százalékkal kevesebb új lakás épült, mint 2008-ban, a kereslet viszont ezt is alulmúlta. Budapesten az eladatlan lakások száma 2900-ra nőtt. Hogy eladják épülő vagy már megépült új lakásaikat, a beruházók kedvezményekkel próbálták ösztönözni az értékesítést. Több nagy fejlesző is kínálta azt a lehetőséget, hogy a foglaló és havi bérleti díj fejében a vevő adott ideig a lakásban lakhat, a vételár fennmaradó részét pedig ráér ezután kifizetni.
Az ingatlanukat eladásra kínálók többsége továbbra is eleinte saját maga hirdeti meg az ingatlant, de ugyanannyian vették igénybe végül közvetítők segítségét, mint tavaly. A fővárosban átlagosan az eladott ingatlanok 43 százaléka ingatlanközvetítőn keresztül cserélt gazdát.